    National Semiconductor LP2988IMM-2.8/NOPB
    Part No.:
    LP2988IMM-2.8/NOPB
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLP2988IMM-2.8/NOPB.pdf
    Description:
    FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 2.
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.35V @ 200mA
    Current - Output:
    200mA
    Current - Quiescent (Iq):
    120 µA
    Current - Supply (Max):
    3.7 mA
    PSRR:
    65dB (1kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C