    Texas Instruments LP5907SNX-2.75
    Part No.:
    LP5907SNX-2.75
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    4-XDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLP5907SNX-2.75.pdf
    Description:
    LP5907 250-MA ULTRA-LOW-NOISE LO
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    4-XDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.75V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.25V @ 250mA
    Current - Output:
    250mA
    Current - Quiescent (Iq):
    25 µA
    Current - Supply (Max):
    425 µA
    PSRR:
    90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C