    Analog Devices Inc. LT1963EQ-1.5#TRPBF
    Part No.:
    LT1963EQ-1.5#TRPBF
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLT1963EQ-1.5#TRPBF.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 5DDPAK
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    20V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.55V @ 1.5A
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    1.5 mA
    Current - Supply (Max):
    120 mA
    PSRR:
    63dB (120Hz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DDPAK-5
    1. How to order LT1963EQ-1.5#TRPBF on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LT1963EQ-1.5#TRPBF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LT1963EQ-1.5#TRPBF?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Adjustable Adjustable Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.21V 1.21V 3.3V 3.3V 2.5V
    Voltage - Output (Max) 20V 20V - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
    Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
    Current - Supply (Max) 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA
    PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C