    Diodes Incorporated 3.0SMCJ40A-13
    Part No.:
    3.0SMCJ40A-13
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ40A-13.pdf
    Description:
    TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    3.0SMCJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    40V
    Voltage - Breakdown (Min):
    44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    64.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    46.5A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)