    Diotec Semiconductor 5.0SMCJ30CA-AQ
    Part No.:
    5.0SMCJ30CA-AQ
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED5.0SMCJ30CA-AQ.pdf
    Description:
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO-214AB
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    30V
    Voltage - Breakdown (Min):
    33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    48.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    103.3A
    Power - Peak Pulse:
    5000W (5kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)