    Delevan S0402-27NH1D
    Part No.:
    S0402-27NH1D
    Manufacturer:
    Delevan
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDS0402-27NH1D.pdf
    Description:
    FIXED IND 27NH 400MA 360MOHM SMD
    Manufacturer:
    Delevan
    Series:
    S0402
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Alumina
    Inductance:
    27 nH
    Tolerance:
    ±3%
    Current Rating (Amps):
    400 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    360mOhm Max
    Q @ Freq:
    23 @ 250MHz
    Frequency - Self Resonant:
    2.48GHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    250 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
    Height - Seated (Max):
    0.030" (0.76mm)