    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236621563
    Part No.:
    BFC236621563
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236621563.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.056UF 10% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC236621563 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236621563 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236621563?
    Image BFC236621563
    Part Number BFC236621563
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)