    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236625683
    Part No.:
    BFC236625683
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236625683.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC236625683 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236625683 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236625683?
    Image BFC236625683
    Part Number BFC236625683
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)