    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236625823
    Part No.:
    BFC236625823
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236625823.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC236625823 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236625823 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236625823?
    Image BFC236625823
    Part Number BFC236625823
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)