BFC236723224.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236723224.
| Image |  |
| Part Number | BFC236723224 |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |