    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236727184
    Part No.:
    BFC236727184
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236727184.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.18 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC236727184 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236727184 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236727184?
    Image BFC236727184
    Part Number BFC236727184
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.18 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)