    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236949683
    Part No.:
    BFC236949683
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236949683.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.362" (9.20mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC236949683 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236949683 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236949683?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image BFC236949683
    Part Number BFC236949683
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.362" (9.20mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)