    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236959152
    Part No.:
    BFC236959152
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236959152.pdf
    Description:
    CAP FILM 1500PF 5% 400VDC RADIAL
    Capacitance:
    1500 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.346" (8.80mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC236959152 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236959152 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236959152?
    Image BFC236959152
    Part Number BFC236959152
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1500 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.346" (8.80mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)