    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236959272
    Part No.:
    BFC236959272
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236959272.pdf
    Description:
    CAP FILM 2700PF 5% 400VDC RADIAL
    Capacitance:
    2700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.350" (8.90mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Long Life
    1. How to order BFC236959272 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236959272 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236959272?
    Image BFC236959272
    Part Number BFC236959272
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 2700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)