BFC236959332.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236959332.
| Image |  |
| Part Number | BFC236959332 |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 3300 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | 220V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.358" (9.10mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |