BFC237035683.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC237035683.
| Image |  |
| Part Number | BFC237035683 |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.068 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |