    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237122104
    Part No.:
    BFC237122104
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237122104.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC237122104 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237122104 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237122104?
    Image BFC237122104
    Part Number BFC237122104
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)