    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237122823
    Part No.:
    BFC237122823
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237122823.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237122823 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237122823 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237122823?
    Image BFC237122823
    Part Number BFC237122823
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)