    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237166683
    Part No.:
    BFC237166683
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237166683.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC237166683 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237166683 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237166683?
    Image BFC237166683
    Part Number BFC237166683
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)