    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237251822
    Part No.:
    BFC237251822
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237251822.pdf
    Description:
    CAP FILM 8200PF 10% 400VDC RAD
    Capacitance:
    8200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237251822 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237251822 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237251822?
    Image BFC237251822
    Part Number BFC237251822
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 8200 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)