BFC2373FM334MF.pdf
| Image |  |
| Part Number | BFC2373FM334MF |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.33 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | 100V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.728" (18.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |