    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237520821
    Part No.:
    BFC237520821
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237520821.pdf
    Description:
    CAP FILM 820PF 5% 1KVDC RADIAL
    Capacitance:
    820 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC237520821 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237520821 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237520821?
    Image BFC237520821
    Part Number BFC237520821
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 820 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)