    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237540131
    Part No.:
    BFC237540131
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237540131.pdf
    Description:
    CAP FILM 130PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    130 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.571" (14.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC237540131 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237540131 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237540131?
    Image BFC237540131
    Part Number BFC237540131
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 130 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)