    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237540151
    Part No.:
    BFC237540151
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237540151.pdf
    Description:
    CAP FILM 150PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    150 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.571" (14.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC237540151 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237540151 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237540151?
    Image BFC237540151
    Part Number BFC237540151
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 150 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)