BFC238553822.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC238553822.
| Image |  |
| Part Number | BFC238553822 |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 8200 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | 550V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |