    TAEJIN LM29300T-3.3
    Part No.:
    LM29300T-3.3
    Manufacturer:
    TAEJIN
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLM29300T-3.3.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-3
    Manufacturer:
    TAEJIN
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    26V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.6V @ 3A
    Current - Output:
    3A
    Current - Quiescent (Iq):
    35 mA
    Current - Supply (Max):
    37 mA
    PSRR:
    Control Features:
    Protection Features:
    Load Dump, Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220-3L
    1. How to order LM29300T-3.3 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM29300T-3.3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM29300T-3.3?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image LM29300T-3.3
    Part Number LM29300T-3.3
    Manufacturer TAEJIN
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 26V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A
    Current - Output 3A
    Current - Quiescent (Iq) 35 mA
    Current - Supply (Max) 37 mA
    PSRR -
    Control Features -
    Protection Features Load Dump, Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)