    National Semiconductor LM320T-15
    Part No.:
    LM320T-15
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLM320T-15.pdf
    Description:
    LM320-N 1.5A FIXED OUTPUT NEGATI
    Shipping
    Inventory:900
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Negative
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    -35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    -15V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    2 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    64dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    1. How to order LM320T-15 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM320T-15 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM320T-15?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM320T-15.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image LM320T-15
    Part Number LM320T-15
    Manufacturer National Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Negative
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) -35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) -15V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 2 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 64dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C