LP2986IMM-3.3/NOPB.pdf
| Image |  |
| Part Number | LP2986IMMX-3.3/NOPB | LP2986IMMX-5.0 | LP2986IMM-3.3/NOPB |
| Manufacturer | National Semiconductor | National Semiconductor | National Semiconductor |
| Series | - | - | - |
| Package/Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active |
| Output Configuration | Positive | Positive | Positive |
| Output Type | Fixed | Fixed | Fixed |
| Number of Regulators | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 16V | 16V | 16V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V | 5V | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - | - | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 200mA | 0.35V @ 200mA | 0.35V @ 200mA |
| Current - Output | 200mA | 200mA | 200mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 120 µA | 150 µA | 120 µA |
| Current - Supply (Max) | 3.7 mA | 3.7 mA | 3.7 mA |
| PSRR | 65dB (1kHz) | 65dB (1kHz) | 65dB (1kHz) |
| Control Features | Enable | Enable | Enable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | -40°C ~ 125°C (TJ) | -40°C ~ 125°C |