    National Semiconductor LP38692MP-1.8/NOPB
    Part No.:
    LP38692MP-1.8/NOPB
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-261-5, TO-261AB
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLP38692MP-1.8/NOPB.pdf
    Description:
    LP38692 1A LOW DROPOUT CMOS LINE
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-261-5, TO-261AB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    10V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.6V @ 1A
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    55 µA
    Current - Supply (Max):
    100 µA
    PSRR:
    55dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-223
    1. How to order LP38692MP-1.8/NOPB on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LP38692MP-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP38692MP-1.8/NOPB?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image LP38692MPX-1.8 LP38692MPX-5.0/NOPB LP38692MPX-2.5/NOPB LP38692MP-1.8/NOPB LP38692MP-1.8
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V 10V 10V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 5V 2.5V 1.8V 1.8V
    Voltage Dropout (Max) 1.6V @ 1A 0.8V @ 1A 1.3V @ 1A 1.6V @ 1A 1.6V @ 1A
    Current - Output 1A 1A 1A 1A 1A
    Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA -
    Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
    PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
    Control Features - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ)