    Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX4837EUT33BD3-T
    Part No.:
    MAX4837EUT33BD3-T
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc./Maxim Integrated
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-WDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMAX4837EUT33BD3-T.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR LDO 500MA
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    6-WDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.33V @ 500mA
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    150 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Enable, Reset, Soft Start
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    6-TDFN (3x3)
    1. How to order MAX4837EUT33BD3-T on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MAX4837EUT33BD3-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MAX4837EUT33BD3-T?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MAX4837EUT33BD3-T
    Part Number MAX4837EUT33BD3-T
    Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
    Series -
    Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.33V @ 500mA
    Current - Output 500mA
    Current - Quiescent (Iq) 150 µA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR -
    Control Features Enable, Reset, Soft Start
    Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)