    Micrel Inc. MIC5325-1.8YMT
    Part No.:
    MIC5325-1.8YMT
    Manufacturer:
    Micrel Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMIC5325-1.8YMT.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR LO VIN/VOUT 400MA
    Manufacturer:
    Micrel Inc.
    Series:
    Package/Case:
    6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.25V @ 400mA
    Current - Output:
    400mA
    Current - Quiescent (Iq):
    55 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    6-TMLF® (2x2)
    1. How to order MIC5325-1.8YMT on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MIC5325-1.8YMT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIC5325-1.8YMT?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MIC5325-1.8YMT MIC5325-1.5YMT
    Part Number MIC5325-1.8YMT MIC5325-1.5YMT
    Manufacturer Micrel Inc. Micrel Inc.
    Series - -
    Package/Case 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF® 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.5V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 400mA 0.25V @ 400mA
    Current - Output 400mA 400mA
    Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA
    Current - Supply (Max) - -
    PSRR 40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz) 40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz)
    Control Features Enable Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C