    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1840410406
    Part No.:
    MKP1840410406
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP1840410406.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.1UF 20% RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKP1840410406 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP1840410406 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP1840410406?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MKP1840410406 MKP1840410406W
    Part Number MKP1840410406 MKP1840410406W
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial Radial
    Capacitance 0.1 µF 0.1 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage Rating - AC - -
    Voltage Rating - DC - -
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm)