    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385E2222BJI02W0
    Part No.:
    MKP385E2222BJI02W0
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP385E2222BJI02W0.pdf
    Description:
    CAP FILM 2200PF 5% 2.5KVDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    800V
    Voltage Rating - DC:
    2500V (2.5kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.194 Ohms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    Height - Seated (Max):
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    High Temperature
    1. How to order MKP385E2222BJI02W0 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP385E2222BJI02W0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP385E2222BJI02W0?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MKP385E2222BJI02W0
    Part Number MKP385E2222BJI02W0
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 800V
    Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.194 Ohms
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension -
    Height - Seated (Max) -
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)