MKT1820422406.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MKT1820422406.
| Image |  |
| Part Number | MKT1820422406G | MKT1820422406 |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Package/Case | Radial | Radial |
| Capacitance | 0.22 µF | 0.22 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Voltage Rating - AC | 200V | 200V |
| Voltage Rating - DC | 400V | 400V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm) | 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.610" (15.50mm) | 0.610" (15.50mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | 0.394" (10.00mm) |