    Ricoh R1524K025B-TR
    Part No.:
    R1524K025B-TR
    Manufacturer:
    Ricoh
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-UFDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR1524K025B-TR.pdf
    Description:
    R1524K - Low Supply Current 36V
    Manufacturer:
    Ricoh
    Series:
    R1524x
    Package/Case:
    6-UFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    2.2V @ 200mA
    Current - Output:
    200mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6.5 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DFN(PLP)1820-6
    1. How to order R1524K025B-TR on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R1524K025B-TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R1524K025B-TR?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image R1524K025B-TR
    Part Number R1524K025B-TR
    Manufacturer Ricoh
    Series R1524x
    Package/Case 6-UFDFN Exposed Pad
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 2.2V @ 200mA
    Current - Output 200mA
    Current - Quiescent (Iq) 6.5 µA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR -
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)