    YAGEO RT0805BRB07536RL
    Part No.:
    RT0805BRB07536RL
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRT0805BRB07536RL.pdf
    Description:
    RES SMD 536 OHM 0.1% 1/8W 0805
    Resistance:
    536 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RT0805BRB07536RL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0805BRB07536RL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805BRB07536RL?
    Image RT0805BRB07536RL
    Part Number RT0805BRB07536RL
    Product Status Active
    Resistance 536 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)