    YAGEO RT0805BRB07562KL
    Part No.:
    RT0805BRB07562KL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRT0805BRB07562KL.pdf
    Description:
    RES SMD 562K OHM 0.1% 1/8W 0805
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RT
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    562 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RT0805BRB07562KL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0805BRB07562KL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805BRB07562KL?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RT0805BRB07562KL
    Part Number RT0805BRB07562KL
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 562 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)