    YAGEO RT0805BRB07768RL
    Part No.:
    RT0805BRB07768RL
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRT0805BRB07768RL.pdf
    Description:
    RES SMD 768 OHM 0.1% 1/8W 0805
    Resistance:
    768 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RT0805BRB07768RL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0805BRB07768RL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805BRB07768RL?
    Image RT0805BRB07768RL
    Part Number RT0805BRB07768RL
    Product Status Active
    Resistance 768 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)